Soccer Project
 
 

Pravidla

Návod

Zde máte kompletní návod ke hraní SoccerProjectu. Pokud dáte přednost vysvětlení ve zkratce, raději zvolte příručku Rychlý start, kterou najdete v menu Pomoc. V této příručce se Vám pokusíme podrobně vysvětlit jak hru samu, tak i všechny termíny v ní používané. Pro začátečníky jedna dobrá rada, nebo spíše upozornění: Fotbalový managment (i ten virtuální) je během na dlouhou trať, proto ani nedoufejte v okamžitý raketový vzestup a své plány směřujte spíše do vzdálenější budoucnosti.

Pravidla

Hraním SoccerProjectu automaticky vyjadřujete souhlas se všemi níže uvedenými pravidly. Vedení SoccerProjectu má právo vyloučit, potrestat nebo provést jakékoli opatření proti kterémukoli účastníkovi této hry. Nehodláme svévolně ubližovat držitelům účtů, ale každý manažer musí vědět, že vedení SoccerProjectu má vždy poslední slovo při vydávání rozhodnutí na SoccerProjectu.

Je přísně zakázáno na SoccerProjectu vlastnit více než jeden tým. Manažeři, u kterých bude zjištěna tato bigamie, budou bez milosti vyhozeni, stejně jako ostatní vykukové, snažící se podvádět jinak. Manažeřům používajícím stejný počítač není dovolen vzájemný obchod s hráči nebo společná účast v bohatě dotovaných přátelských turnajích.

Je vyžadován vzájemný respekt mezi manažery. Přísně zakázáno je vyjadřování jakýchkoli politických názorů, ať už na stránkách nebo na fóru. Pokud se chcete bavit o politice, čiňte to jinde. Také netolerujeme pornografický nebo jiný pobuřující materiál ani linky k němu vedoucí. Po období jednoho a dvou týdnu neaktivity Vám bude zaslán SoccerProjectem upozorňující e-mail, po třech týdnech neaktivity bude Váš účet automaticky smazán. Pokud chcete mít možnost býto delší dobu neaktivní, můžete si aktivovat mód dovolené.

Manažer

Jste manažerem fotbalového klubu. Máte odpovědnost za své hráče. Můžete je prodávat či kupovat a musíte trénovat. Také Vám náleží starat se o stadión, hru na něm a spousty dalších věcí. My se Vám nyní ale pokusíme vysvětlit, co dělat, abyste se stal velkým manažerem.

Hodnocení manažera závisí na manažerových výsledcích a úspěších. Díky němu lze manažery porovnávat mezi sebou.

Pořadí manažerů je pořadí všech manažerů na základě jejich hodnocení.

Tým

Zápasy: Jedna sezóna trvá 9 týdnů. Každý den v týdnu je hrán oficiální zápas. Pohárové zápasy (Pohár SoccerProjectu) jsou hrany ve středu, ligové zápasy ve zbytku týdne. Během víkendu se hrají pouze přátelská utkání. Každý den probíhá na serveru pět simulací. Během simulací je přístup na stránky SP odmítnut. Proto jsou oficiální zápasy odehrávány v noci. Denní simulace jsou vyhrazeny pro naplánovaná přátelská utkání.

Ve 4. and 8. týdnu jsou volné pátky. Takže šampióna každé divize (16 týmů) známe již po 8 týdnech, protože 30 ligových utkání je odehráno ([(8x4)-2]= 30). V 9.týdnu jsou sehrána zbylá pohárová utkání. Počet těchto utkání samozřejmě záleží na tom, kolik v něm ještě zbylo účastníků. Nová sezóna začíná hned po tomto týdnu.

Fanoušci: Toto číslo udává počet fanoušků podporujících Váš klub.

Spokojenost fanoušků: Ukazatel nálady fanoušků - jak jsou spokojeni s výsledky a tím, co předvádíte na hřišti. Je to vlastně i ukazatel toho, jak se Vám v poslední době výsledkově daří/nedaří. Nejvyšší měrou se počet fanoušků a jejich spokojenost odráží na návštěvě Vašich domácích utkání.

Nálada: Nálada v týmu je důležitá, pokud táhnou za jeden provaz, hrají samozřejmě lépe. Zvyšovat ji můžete hraním zápasů, nejlépe vítězstvími... Nákupy/prodeje hráčů mají na náladu negativní vliv. Na konci sezóny je nálada vymazána a nastavena u všech týmů na 90% současného stavu (př. z 90 bude 81).

Forma: vyjadřuje výsledky posledních 5 zápasů. V je výhra, R remíza a P prohra. Celkem prosté...

Hodnocení: týmu znázorňuje, jak dobrý ve skutečnosti je.

6. Hráči

Pozice: hráčem preferovaná pozice na hřišti.

Věk: Hráči jsou ve věku od 17 do 38 let, ale hrjí a trénují nejlépe ve věku od 20 do 30 let. Oproti tomu brankaři hrají nejlépe v horní hranici této škály.

Forma: Hráčových 5 posledních zápasů.

Nejlepší zápas: Hráčův nejlepší historický výkon v zápase.

Zranění: Hráč se může zranit během zápasu nebo při tréninku, někteří hráči jsou ke zranění náchylnější než jiní. Hráči s nižší fyzičkou mají vyšší riziko zranění. Zraněný hráč nemůže hrát zápasy ani trénovat.

Nemoc: Hráči mohou onemocnět kdykoli. Obojí - zranění i nemocní jsou v péči Vašeho doktora.

Agresivita: Hráči s vyšší agresivitou mají větší šanci na obdržení žluté nebo červené karty během zápasu.

Zákazy startu: Pokud hráč dostane červenou kartu, má automaticky stop na další zápas. Může dostat i delší trest, záleží na důvodech udělení karty. Karty obdržené v přátelských utkáních nejsou disciplinárně trestány. Hráč dostává stop na 1 zápas i po nasbírání 3 žlutých karet v oficiálních utkáních.

Morálka: Hrát s dobrou morálkou hraje lépe. Takže je důležité udržovat morálku hráčů co možná nejvýše. Docílíte toho nasazováním hráče do zápasu, pokud dlouho nehraje, morálka klesá.

Fyzička: Po každém zápase fyzička u hráče klesne a zabere trochu času, než dosáhne původní úrovně.

Konec kariéry: Hráči končí kariéru mezi 32 a 37 rokem, záleží na hráči. Ve chvíli, kdy hráč docílí kritického věku, v jeho detailech je uvedeno, za jak dlouho odejde na odpočinek.

Všechny vlastnosti hráče jsou vyobrazeny na detailní stránce hráče. Pokud hráč v té určité vlastnosti již dosáhl maxima, je tato zobrazena červeně. Každá vlastnost se promítne do celkového hodnocení hráče. Některé vlastnosti mají vliv na postu, na kterém hráč nastupuje.

Celkové hodnocení: Číslo reprezentující celkové hodnocení hráče je vypočítáno z hráčových vlastností, které nejsou všechny viditelné.

Trénink: Vaši hráči se mohou zlepšovat, pokud trénují, potřebujete trenéra, aby dbal na řádné polykání tréninkových dávek. Vyberete dovednost, kterou u hráče chcete trénovat a ta se při každé simulaci na serveru o trochu zlepší(tak dlouho, dokud nedosáhne maxima u hráče). Vlastnosti hráčů mohou i klesat, takže trénink není jen o zlepšování, ale také o udržení výkonnosti. Mějte na paměti, že hodně mladí i staří hráči se nezlepšují tak rychle jako ostatní a snáze se při tréninku zraní.

Plat: Každý hráč ve Vašem týmu obdrží za každý ligový nebo pohárový zápas plat uvedený ve smlouvě. Vybraní hráči v týmu, kteří mají ve smlouvě zakotven bonus za vítězství, obdrží při vítězství i ten. V přátelských zápasech obdrží nominovaní hráči 25% svých platů, maximálně však €300. Svým hráčům můžete nabídnout prodloužení smlouvy kdykoli, vyjma doby, kdy jsou na přestupové listině. Plat, který jim nabídnete, budou dostávat každý zápas. Podpisový bonus je vyplacen jen jednou, jednorázově při podpisu smlouvy. Pokud hráči do smlouvy zakotvíte používání auta, domu, jste povinnen za to platit měsíčně. Abyste měl představu o platech hráčů, může Vám k tomu posloužit krátký seznam níže. Samozřejmě jde pouze o odhad.

Stadión

Hřiště: Hřiště je důležitou součástí Vašeho stadiónu, jak jinak. Na jeho opečovávání je třeba najmout správce stadiónu. Stav Vašeho hřiště má vliv na vzestup/pokles týmového ducha. Pokud je Vaše hřiště již v katastrofálním stavu, prohráváte automaticky kontumačně. Můžete vybírat z více druhů povrchu hřiště, obecně platí, čím lepší(dražší) hřiště, tím déle vydrží.

Kapacita: Počet fanoušků, kteří mohou navštívít Vaše domácí utkání závisí i na kapacitě Vašeho stadiónu.

Parkoviště: Buďte si jisti, že máte u stadiónu dostatek parkovacích míst.

Toalety, bary, tabule a osvětlení: Moderní stadión má mít odpovídající vybavení. Snažte se, aby splňoval požadavky fanoušků. Pokud ne, budou nešťastní a raději zůstanou doma, než by Vás přišli povzbudit.

Centrum mládeže: Centrum mládeže potřebujete k výchově mladých talentů. Počet vychovaných fotbalistů závisí na kvalitě centra mládeže, jehož jsou na výběr tři druhy.

Klub začíná bez centra mládeže a po dobu výstavby základního nepřicházejí do týmu noví mladí hráči. Po dokončení výstavby začínají i první tréninky Vašich nadějí. První výsledky práce centra můžete očekávat zhruba po 20-ti dnech, pokud je mladík dostatečně kvalitní, připojí se k týmu. Mezitím je možno začít rozšiřování centra, pokud chcete, nijak to nenaruší probíhající tréninky benjamínků.Po každém povýšení mladíka do prvního týmu, začne nové období přípravy mladíka(ů). Délka období 'přípravy' závisí na kvalitě centra mládeže. Pokud má klub například profesionální centrum mládeže, doba je přibližně 30 dní.Dokončením nového(vylepšeného) centra mládeže není toto období přerušeno. Nové období je započato pouze ve chvíli povýšení mladíka a od té doby klub využívá vylepšené centrum. Hráči přicházející z juniorky mají národnost shodnou s národností manažera.

Cena vstupenek: Cenu vstupenek můžete regulovat sám. Nezapomeňte, že počet fanoušků, kteří se přijdou podívat na Váš domácí zápas to skutečně ovlivňuje. Příjem ze vstupného se dělí mezi oba týmy. V ligových utkáních bere domácí 90% a hosté zbylých 10%. V Poháru Soccerprojectu je poměr 70/30 a v přátelských utkáních 95/5, vždy ve prospěch domácího týmu.

Reklama: Peníze můžete vydělat i reklamou na Vašem stadiónu. Stačí k tomu vybrat sponzora na své reklamní tabule kolem hřiště, jejich počet závisí na velikosti(kapacitě) stadiónu. Doba a suma peněz, kterou chce do reklamy sponzor vložit se mění každý den. Někdy se Vám poštěstí získat hodně peněz za krátkou dobu pronájmu reklamní tabule, jindy naopak. Obvykle bývá skutečná částka a doba někde uprostřed, ale přesto si hlídejte částku a dobu, než podepíšete smlouvu. O peníze jde až v první řadě...

Diváci: Počet diváků závisí na několika faktorech. Nejdůležitější je velikost fanouškovské základny (Fanoušci). Mimo to také cena vstupenek, vybavení stadiónu, počasí, protivník a spokojenost fanoušků.

Ekonomika

Peníze: Velmi důležitá součást nejen SoccerProjectu... Používáte je na platy, nákup hráčů, zvyšování kapacity stadiónu, najímání zaměstnanců atd. Je důležité držet svůj klub v dobré finanční kondici.

Půjčka: Pokud náhle potřebujete hotovost a v pokladně se prohánějí myši, můžete si vzít půjčku. Mějte ale na paměti, že se tím zavážete k pravidelnému splácení fixních splátek.

Dluhy: Pokud jste bez prostředků, samozřejmě Vám jsou zapovězeny nákupy všeho druhu. Jedinou cestou je půjčka, potom můžete opět nakupovat. Za ní ale, jak to tak bývá, zaplatíte nějaký ten úrok navíc. Pokud se topíte v dluzích, máte 7 dní na to, abyste se z toho dostal, jinak budete propuštěn.

Přestupový trh

Na přestupovém trhu můžete kupovat a prodávat hráče. S jedním týmem můžete provézt nákup/prodej mezi sebou jednou každé 2 sezóny. Členové SPFA mohou mezi sebou 3 přestupy za 2 sezóny.

Nakupování: Jsou tři možnosti, jak podepsat nové hráče.

Prodávání: Jsou dvě cesty, jak prodat hráče.

Hráč může být samozřejmě také propuštěn nebo mu vyprší smlouva.

Obchody s nereálnými částkami mohou být upraveny nebo zrušeny a mohou vést k potrestání zúčastněných manažerů. Pokud obdržíte přemrštěnou nabídku na Vašeho hráče, pro jistotu nás kontaktujte ať předejdete svému možnému potrestání.

Taktika a sestava

Pro svůj tým můžete vybírat z několika taktik. Nejdříve můžete vytvořit standardní nastavení. Nehledě na to, můžete provádět nastavení taktik a sestav zápas po zápase. Je zde totiž možnost plánovat nastavení více než 1 utkání dopředu. Pokud zapomenete nastavit taktiku a sestavu na zápas, je použita Vaše standardní.

Formace: Možnosti jsou 4-4-2, 4-5-1, 4-3-3, 3-5-2, 3-4-3, 5-4-1 a 5-3-2.

Agresivita: Tým s vyšší agresivitou bude hrát lépe, ale má větší šanci obdržet žluté a červené karty.

Styl: Máte na výběr, jestli bude Váš tým hrát útočněji či obranněji. Pokud vyberete ofenzivnější pojetí, Váš tým bude mít více šancí ke skórování, ale stejně tak i soupeř.

Taktika: Máte na výběr z 5 hlavních taktických možností.

Kapitán: Vyberte zkušeného hráče, aby vedl Váš tým.

Sestava: Vyberte hráče na každou pozici ve své formaci a určete 5 hráčů na střídačku.

Penalty: Vyberte kam budou Vaši hráči umisťovat pokutové kopy(na kterou stranu se vrhne brankař) v případě penaltového rozstřelu.

Individualní pokyny : Jsou dva typy individuálních pokynů, které lze hráčům dát, oba jsou vysvětleny níže.

Zaměstnanci

Jelikož je těžké řídit klub sám, můžete najmout pár zaměstnanců, kteří Vám s chodem klubu pomohou.

Trenér: Trenér je zárukou toho, že se při správně nastaveném tréninku budou Vaši hráči zlepšovat, je jedním z klíčů k úspěchu.

Doktor: Hráči přicházejí k úrazům a budou k nim přicházet, takový je fotbal. Doktor dohlíží nad jejich správnou léčbou a včasným uzdravením.

Správce stadiónu: Vaše hřiště potřebuje svého opatrovatele. Můžete najmout správce stadiónu, aby se o to postaral. Jeho sekačka, hnojiva a moře zkušeností se Vám budou hodit. Špatný stav hřiště má totiž za následek pokuty, pokles nálady v týmu nebo dokonce ke kontumacím.

Asistent manažera: Každý potřebuje dovolenou. Když na ní jste, pár nejdůležitějších rozhodnutí za Vás udělá asistent manažera. Dobrý asistent Vám také nezapomene připomenout blížící se vypršení smlouvy hráče a pomáhá Vám při přestupech.

Skaut: Skaut Vám pomůže najít dobré hráče na přestupovém trhu. Také pomáhá při vyjednávání smluv s hráči.

Fyzioterapeut: Stará se o fyzické zdraví Vašich hráčů, díky němu klesá jejich náchylnost ke zranění.

Šéftrenér mládeže: Má pod palcem budoucnost klubu - mládež. Čím lepší je, tím více hráčů k Vám do prvního týmu z juniorky putuje.

Konec kariéry: Zaměstnanci pracují do 65 let. Potom již není možné jejich smlouvu prodloužit. Zůstanou jen do vypršení stávající smlouvy.

Kurz: K vylepšení hodnocení Vašich zaměstnanců je můžete posílat na kurzy.

Liga

Hlavní soutěž. Vy a Vašich 15 soupeřů se utkáte v jedné divizi. Všechny týmy hrají každý s každým dvakrát systémem doma-venku. Tým, který má na konci sezóny nejvíce bodů, se stává divizním šampiónem.

Postup/sestup: Všechny týmy hrající na SoccerProjectu jsou rozděleny do mnoha různých divizí. Tyto divize mají pyramidovou strukturu. Na nejvyšší úrovni je jedna divize, úroveň pod ní jsou tři divize. Jednoduše řečeno, každá úroveň má trojnásobek divizí než úroveň předešlá. První dva týmy divize postupují na vyšší úroveň pyramidy, vyjma divize nejvyšší, samozřejmě. Šampión(ka) této(nejvyšší) divize se na jednu sezónu může s hrdostí honosit titulem 'Šampion(ka) SoccerProjectu' for one season.

Šest posledních týmů s nejnižším počtem bodů každé divize sestupuje o úroveň níže - do nižší divize.: Odměna za umístění: Prvních 5 týmů každé divize obdrží na konci sezóny odměnu za umístění. Odměny níže platí pro A-divizi. Platby pro nižší divize (B, C, ..) jsou samozřejmě odstupňovány směrem dolů.

První místo : €1.000.000,00.

Druhé místo : €800.000,00.

Třetí místo : €600.000,00.

Čtvrté místo : €400.000,00.

Páté místo : €200.000,00.

Pohár Soccerprojectu

Mimo ligovou sezónu je zde také sezóna pohárová, ve které mají automaticky zajištěnou účast všechny týmy. Je hrána podle pohárových pravidel. Každé kolo je vyřazovací, jen jeden tým ze souboje postupuje do dalšího koloa. Pokud je po 90 minutách stav nerozhodný, následují pokutové kopy až do rozhodnutí.

Odměna za umístění: Také v poháru si můžete přijít na nějaké peníze, v případě, že se Vám bude dařit.

Vítěz poháru : €1.000.000,00.

Finalista : €500.000,00.

Semifinalista : €250.000,00.

14. Přátelská utkání

Mimo oficiálních zápasů lze pořádat přátelská utkání. Přátelské poháry lze domluvit také.

Jediný zápas: Může pozvat jakýkoli tým k sehrání přátelského utkání. Tato utkání mají menší návštěvnost, ale jsou dobrou příležitostí pro Vaše hráče z lavičky, jak získat zápasové zkušenosti.

Turnaj(pohár): Každý manažer může zorganizovat přátelský turnaj(pohár) a pozvat další týmy k účasti v(na) něm. Tyto akce mohou být o různém počtu účastníků, pouze pro zvané nebo mají určené startovné. Ve chvíli naplnění turnaje určeným počtem účastníků, software automaticky rozlosuje všechna utkání.

15. Rozhodčí

Počet karet udělených v zápase nezáleží pouze na nastavené agresivitě soupeřů. Každý rozhodčí má svou charakteristiku. Je dobré se podívat na přísnost rozhodčího ještě před nastavováním sestavy a taktiky.